پنل اس ام اس

وبلاگ – خرید سرور مجازی

سرور مجازی ایران,هاست دانلود,میزبانی وب

خانه / سرور مجازی / آشنایی با وب سرورIIS (درباره Binding و Logging و Virtual Directories و MIME Types)

آشنایی با وب سرورIIS (درباره Binding و Logging و Virtual Directories و MIME Types)

آموزش ایجاد Binding یا چسباندن در وب سرور IIS

معمولا برنامه نویس هایی که برنامه نویسی وب انجام می دهند در هنگام طراحی وب سایت های خود قبل از هر چیزی به این مسئله فکر می کنند که چه مقدار پردازش برای این نرم افزار لازم است و مسائل امنیتی مرتبط با این نرم افزار تحت وب چه هستند ، اما کمتر کسی پیش می آید که سئوالاتی مثل اینها را از خود سئوال کند : آیا تمامی این نرم افزار تحت وب در قالب یک وب سایت بایستی سرویس دهی شوند ؟ یا بایستی به ازای ماژول های مختلف نرم افزار وب سایت های مختلفی ایجاد شود ؟ آیا نرم افزار من بر روی وب سایت پیشفرض IIS یا همان Default Web Site نصب و اجرا می شود ؟ یا یک وب سایت بصورت جداگانه ایجاد می کند ؟ آیا وب سایت من نیازی به استفاده از پروتکل امنیتی SSL دارد یا خیر ؟

معمولا برنامه نویس های عزیز ما به جای استفاده از طرح و ایده مستند شده و از پیش طراحی شده با این جمله سر و ته موضوع را به هم می رسانند : بعدا بهش فکر می کنیم !!! این جمله یعنی کار ما بصورت آزمون و خطا خواهد بود و نرم افزار در صورت نیاز به هر یک از موارد خواسته شده کون فیکون خواهد شد . خوب شاید با خود بپرسید که این سئوالات چه ارتباطی به مسئله Binding در IIS دارند ؟ همیشه بایستی توجه کنید که شما نرم افزار تحت وب خود را برای استفاده کاربران سطح پایین ( Dummy Users ) طراحی می کنید و برای کاربرانی که قصد استفاده از این وب سایت را دارند بایستی سادگی استفاده و دسترسی به آن در اولویت قرار بگیرد . فرض کنید که وب سایتی برای یک سازمان طراحی کرده اید که بایستی برای دسترسی بصورت https:/www.itpro.ir:7890 در مرورگر وارد شود . از نظر شما این آدرس ممکن است ساده به نظر برسد اما از نظر یک کاربر عادی این سخت ترین لحظه زندگی است !!! Binding برای وب سایت هایی که در IIS سرویس دهی می شوند به معنای متصل کردن یا چسباندن یک نام یا Host Header ، یک آدرس IP یا یک شماره پورت است به گونه ای که بتوانید به هر یک از وب سایت های موجود در وب سرور بصورت منحصر به فرد با یک آدرس یکتا دسترسی پیدا کنید.

هر وب سایت در وب سرور IIS بایستی دارای یک شناسه دسترسی یا به قول خودمان یک آدرس منحصر به فرد برای دسترسی توسط کاربران داشته باشد . این آدرس می تواند یک آدرس IP ، ترکیب آدرس IP و شماره پورت و یا نام یا Host Header باشد . به متصل کردن هر یک از این موارد به یک وب سایت ساخته شده در IIS به اصطلاح فنی Bindings گفته می شود . Bindings دارای قوانین مشخص و معینی است که بایستی در هنگام استفاده از آنها تبعیت کرد در غیر اینصورت دچار مشکل خواهد شد .

dfd32b5e875543f6b6168395fbffc989

برای درک بهتر از قابلیت Bindings در IIS از ابتدا ما یک وب سایت ایجاد می کنیم و تمامی موارد مربوط به آن را تشریح خواهیم کرد ، برای اینکار ابتدا وارد کنسول IIS Manager شده و بر روی قسمت Sites راست کلیک کرده و Add Web Site را انتخاب کنید. با تصویری مشابه آنچه در بالا مشاهده می کنید مواجه خواهید شد. در این قسمت در کارد Site Name اسم سایت مورد نظر خود را وارد کنید ، بصورت خودکار برای این وب سایت در کادر Application Pool یک Application Pool به نام همان وب سایت ایجاد خواهد شد ، شما می توانید در همینجا برای این وب سایت یک Application Pool دیگر را با استفاده از دکمه Select مشخص کنید اما فعلا به همین حالت پیشفرض قرار دهید ، در خصوص چیستی و ماهیت Application Pool ها بعدا بصورت کامل صحبت خواهد شد.

1489d369849946f68962b5a84aa5321f

 

0bbb2e3b6ff6466886b97610ffe3a63c

اما در قسمت Content Directory و در ادامه در کادر Physical Path یا مسیر فیزیکی شما محل قرارگیری فایل های وب سایت خود را بر روی سیستم خود یا سیستم تحت شبکه مشخص می کنید ، بله درست متوجه شدید شما ضمن اینکه می توانید این مسیر را بصورت محلی بر روی سیستم خود مشخص کنید ، می توانید آن را بصورت یک آدرس UNC به یک پوشه به اشتراک گذاشته شده تحت شبکه متصل کنید ، دقت کنید که دو دکمه Connect As و Test Settings در صورتی معنی پیدا می کنند که شما در قسمت Physical Path یک مسیر تحت شبکه را وارد کرده باشید ، گزینه Connect As نام و نام کاربری کاربری را از شما درخواست خواهد کرد که قرار است به پوشه اشتراک گذاری شده دسترسی پیدا کند ، توجه کنید که فرقی نمی کند که شما این پوشه را بر روی سیستم خود Mount کرده باشید ، در هر صورت این مشخصات بایستی وارد شود ، با استفاده از دکمه Test Settings می توانید از صحت برقراری ارتباط مطمئن شوید .

اما در قسمت Binding چهار قسمت وجود دارد که هر یک دارای قابلیت این می باشد که وب سایت مورد نظر را از نظر آدرس دهی مشخص و آدرس یکتایی به آن اختصاص دهد . قسمت Type نوع پروتکل ارتباطی را مشخص می کند که بصورت پیشفرض پروتکل دسترسی به وب Http بوده و پورت پیشفرض آن هم 80 می باشد . همانطور که می دانید تمامی مرورگرها بصورت پیشفرض این نوع پروتکل را پشتیبانی می کنند و در صورت وارد نکردن آدرس URL بصورت http:/www.itpro.ir خود مرورگرها پیشفرض را بر این می گذارند که شما از پروتکل Http استفاده می کنید ، دیگر پروتکل قابل انتخاب در این قسمت https است که پورت پیشفرض 443 دارد و در صورت نیاز شما بایستی حتما آدرس دقیق URL را بصورت https:/www.itpro.ir وارد کنید ، در غیر اینصورت مرورگر نمی تواند تشخیص دهد درخواست شما دقیقا بایستی بر روی چه پروتکلی ارسال شود و بنابراین همان http را در نظر می گیرد.

در قسمت IP Address شما می توانید به یک وب سایت یک آدرس IP اختصاصی بدهید ، توجه کنید که شما می توانید بر روی یک وب سرور N عدد آدرس IP داشته باشید و برای هر کدام از وب سایت های خود یک آدرس IP اختصاصی قرار دهید ، اگر تا به حال کار وب انجام داده باشید حتما در برخی از سرویس های هاستینگ مشاهده کرده اید که به شما اختصاص آدرس IP ثابت یا Static را به عنوان یک Option یا ویژگی ارائه می دهند ، آنها در واقع در ساده ترین حالت از همین روش برای اختصاص IP به وب سایت شما استفاده می کنند. زمانیکه شما به جای استفاده از یک آدرس IP اختصاصی از حالت All Unassigned استفاده می کنید در واقع به وب سرور می گویید که هر درخواستی برای این سرور از طرف هر آدرس IP و به هریک از آدرس های IP مستقر بر روی سرور منتقل شد آنرا با توجه به شماره پورت ، Type و در نهایت Host Header موجود به سمت وب سایت مورد نظر هدایت کن و به آدرس IP مقصد کاری نداشته باشید.

در قسمت پورت شما می توانید برای دسترسی به وب سایت خود یک آدرس پورت خاص در نظر بگیرید ، این آدرس می تواند عددی بین 1 تا 65535 باشد ، توجه داشته باشید که پورت پیشفرض برای استفاده در پروتکل http پورت شماره 80 می باشد و مرورگرها این آدرس را برای ارسال درخواست به وب سرور بصورت پیشفرض در نظر میگریند ، اگر شما وب سایت خود را برای استفاده از یک پورت دیگر تنظیم می کنید بایستی به کاربران خود نیز اطلاع دهید که آدرس درخواستی خود را با توجه به شماره پورت تعیین شده در قالب سوکت وارد کنند ، سوکت یه معنای ترکیب کردن آدرس IP یا FQDN به همراه شماره پورت در جلوی آن است ، برای مثال آدرس http:/www.itpro.ir:7777 یک آدرس سوکت می باشد.
اما در قسمت Host Name شما می توانید یک نام برای وب سایت خود انتخاب کنید که مرسوم ترین روش برای استفاده در وب سرورهای اینترنتی است ، شما می توانید براحتی وب سایت های خود با شماره پورت 80 را با نامهای مختلف به وب سرور معرفی کنید ، برای مثال تا به حال همین مثال www.itpro.ir یک Host Name است که بایستی در قسمت Host Name وارد شود تا کاربران بتوانند با این اسم وب سایت را مشاهده کننند در غیر اینصورت مشاهده وب سایت صرفا با آدرس IP و شماره پورت ممکن است ، دقت کنید که صرفا انجام تنظیمات برای سرور و در قسمت Host Name برای اینکار کافی نیست و شما بایستی برای استفاده درست و کامل از قابلیت Host Name تنظیماتی در سرور DNS خود نیز انجام دهید که در این مطلب نمی گنجد.

b5176db582eb4022a94109b85969f20d

خوب در نهایت شما براحتی با استفاده از گزینه Add و اضافه کردن Binding منحصر به فرد خود می توانید صفحه وب سایت خود را در معرض دید کاربران قرار دهید ، دقت کنید که مهمترین نکته در اضافه کردن Bindings این است که ترکیبی که ایجاد می شود نبایستی با ترکیب Binding یک وب سایت دیگر مشابه باشد ، برای مثال اگر شما وب سایتی بصورت http:/www.itpro.ir ایجاد کرده اید می توانید وب سایت دیگری به همین نام در وب سرور ایجاد کنید و در این حالت یا بایستی آدرس وب سایت یا شماره پورت آن را تغییر دهید تا آدرس ایجاد شده یکتا باشد ، البته به این موضوع هم توجه کنید که IIS به شما پیغامی می دهد که وب سایت مورد نظر وجود دارد ، IIS وب سایت جدید را ایجاد می کند اما آن را در حالت Stop قرار می دهد.

38168789393f443e8d68e55468cdf30e

 

آموزش ایجاد پوشه های مجازی یا Virtual Directories در IIS

Virtual Directory ها در واقع نام یک پوشه یا یک مسیر هستند که در IIS تعریف شده و به یک مسیر فیزیکی موجود بر روی سیستم سرور یا یک پوشه به اشترک گذاشته شده در شبکه اشاره می کند . بعد از اینکه یک Virtual Directory با یک اسم مشخص در وب سرور تعریف شد جزوی از URL وب سایت مورد نظر خواهد شد و کاربران قادر خواهند بود به راحتی با وارد کردن آدرس Virtual Directory مورد نظر در Browser خود محتویات این پوشه را مشاهده کنند. همانطوری که فایل ها در کامپیوتر شما در قالب پوشه ها ترتیب و نظم پیدا می کنند و قابل دسترسی هستند به همان ترتیب با استفاده از Virtual Directory ها شما می توانید به محتویات یک پوشه بصورت آنلاین دسترسی پیدا کنید. شما میتوانید برای یک وب سایت چندین Virtual Directory مختلف تعریف کنید ، برای اینکه بتوانید چنین ساختاری را در IIS داشته باشید بر روی وب سایت خود راست کلیک کرده و گزینه Add Virtual Directory را انتخاب کنید ، سپس با تصویر زیر مواجه خواهید شد .

8859e1e19d564cae96efcbb61dbda73b

در قسمت Alias شما بایستی نامی را که کاربر بایستی در مرورگر خود وارد کند را مشخص کنید ، برای مثال اگر در تصویر بالا برای وب سایت itpro یک نام Alias به شکل itprofiles وارد شده است ، کاربر در هنگام دسترسی به این آدرس بایستی در مرورگر آدرس را به شکل www.itpro.ir/itprofiles وارد کند تا بتواند به محتویات Virtual Directory مورد نظر دسترسی پیدا کند . در قسمت Physical Path شما مسیر مربوط به پوشه موجود بر روی سیستم خود یا پشه به اشتراک گذاشته شده در شبکه را وارد می کنید ، توجه کنید که نام پوشه در نهایت توسط Alias برای وب سرور تعیین می شود نه از طریق مسیر فیزیکی و نام فعلی پوشه موجود. گزینه های Connect As و Test Settings مشابه همان توضیحاتی است که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره شد. برای دسترسی پیدا کردن به Virtual Directory ایجاد شده می توانید در مرورگر آدرس زیر را وارد کنید و تصویر زیر دیده خواهد شد :

6a09f5b2b0e84fb686384d4481927503

 

آموزش تنظیمات واقعه نگاری یا Logging در IIS

معمولا برنامه نویس ها و یا کسانی که کار مدیریت وب سرور را انجام می دهند برای اینکه از صحت عملکرد نرم افزار خود و یا اشکالات بوجود آمده یا در شرف وقوع مطلع شوند از قابلیتی به نام Logging در IIS استفاده می کنند . شما می توانید در این قسمت از وب سرور تعیین کنید که می خواهید از چه فرآیند هایی لاگ برداری شود و یا این لاگ ها چه مدت در وب سرور نگهداری شود و بسیاری دیگر از تنظیمات مربوط به Logging را می توانید انجام دهید . شما می توانید لاگ برداری را در دو سطح سایت و سرور انجام دهید ، هر جا در هر قسمت از قابلیت Log برداری به قسمتی برخوردید که به حالت Grayed Out یا غیر فعال در آمده بود شک نکنید که این حالت به دلیل حضور شما در لایه پایینتر از مجموعه سایت است . توجه کنید که ساختار Logging یک ساختار سلسله مراتبی و موروثی است که از سرور به ارث برده می شود . اما بهتر است این قابلیت را بیشتر بصورت تصویری به شما نمایش دهیم ، پس از ورود به کنسول مدیریتی وب سرور IIS در قسمت سایت یا سرور مورد نظر آیکن Logging را بیابید و بر روی آن کلیک کنید ، چیزی شبیه به تصویر پایین را مشاهده خواهید کرد :

906c15ea5c294a95be73e6ff1590f470

در قسمت One Log File Per می توانید تعیین کنید که سرور به ازای هر Site یا هر Server یک فایل لاگ ایجاد کند ، دقت کنید همانطور که اشاره کردیم در صورتیکه قسمتی از این گزینه ها را نمی توانید تغییر بدهید به دلیل این است که شما تنظیمات را بایستی در سطح بالاتر که سرور است انجام دهید . در قسمت Format شما می توانید قالبی که IIS تحت آن بایستی گزارش های خود را آماده کند را مشخص کنید ، برای مثال نمونه پیشفرض به نام W3C می باشد که قالب استاندارد پیشفرض برای IIS محسوب می شود ، شما می توانید با انتخاب قالب مورد نظر و در ادامه انتخاب Select Fields به IIS بگویید که از چه چیزهایی برای شما لاگ برداری کند ، با توجه به گستردگی موارد فیلد های لاگر برداری که چندان هم در اینجا کاربردی برای ما ندارند من صرفا برای شما لینکی قرار می دهم که تک تک این فیلد ها را توضیح داده باشد ، در پایین صفحه ای که بعد از انتخا دکمه Select Fields مشاهده خواهید کرد را می بینید .

e230746b783d411ab48fadbee40b4859

 

  • Microsoft IIS W3C Extended Log Format

در قسمت directory مسیری که فایل های لاگ در آن نگهداری و ایجاد می شوند را می توانید مشاهده و تغییر دهید و در ادامه Encoding را می توانید مشاهده کنید که برای اینکه بتوانید در قالب استانداردهای بین المللی در نرم افزارهای گوناگون از این فایل ها استفاده کنید در قالب UTF-8 قرار گرفته است . اما قسمت Log File Rollover قسمتی است که برای IIS تعیین می کند که چه مقدار فضا به این لاگ فایل ها اختصاص بدهد و از جهتی چه مدت این لاگ ها را در خود نگهداری کند. تنظیمات این قسمت به وضوح مشخص می باشد ، فقط یک نکته را در نظر داشته باشید ، معمولا برنامه نویس ها در برنامه های خود باگ دارند و همین باگ ممکن است باعث لاگ برداری زیاد وب سرور IIS از اتفاقات بوقوع پیوسته در وب سرور می شود ، به خاطر داشته باشید اگر به لاگ برداری نیاز ندارید آن را غیر فعال کنید به خدا آخرش هم به این لاگ ها نگاه نمی کنید پس لاگ نگیرید ، من نرم افزار تحت وب ای را در یکی از سازمان های دولتی پیاده سازی کردم که پایگاه داده نرم افزار حدود 1 گیگا بایت ظرفیت داشت اما لاگ های IIS به دلیل وجود باگ در این نرم افزار در حدود 40 گیگا بایت بود !!!!

آموزش تنظیمات MIME Types در IIS

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده این که IIS از کجا متوجه می شود که بایستی یک فایل را در هنگام درخواست بصورت آنلاین به شما نمایش دهد یا در قالب یک فایل دانلودی در اختیار کاربران قرار دهد ؟ IIS با استفاده از قابلیتی به نام MIME Types اینکار را انجام می دهد ، در واقع MIME Types به IIS می گوید که با هر پسوند یا Extension ای که بر روی وب سرور IIS قرار می گیرد چگونه برخورد کند. وقتی کاربری به سرور یک درخواست ارسال می کند سرور درخواست آنرا بررسی و تحلیل می کند و بر اساس پسوند فایل درخواستی کاربر ( مثلا یک فایل zip ) آن فایل را برای دانلود در اختیار کاربران قرار می دهد ، همانطور که در تصویر پایین مشاهده می کنید IIS به پسوند هایی که در قالب application به سرور معرفی شده اند به عنوان یک فایل برای دانلود نگاه می کند نه محتوایی برای نمایش ، شما با حذف و یا اضافه کردن پسوند های مختلف به این قسمت می توانید فایل های خاص خود را با پسوند های مشخص خود به IIS در جهت ارائه به کاربر در قالب فایل دانلودی معرفی کنید . در صورتیکه IIS نداند با هر یک از پسوند های موجود در MIME چه کند سعی می کند محتوای آن را در قالب وب نمایش دهد .

add650273d1542c2b987a1d360c613c3

در تصویر بالا شما با استفاده از گزینه Add در سمت راست و بالای تصویر می توانید پسوند های مورد نظر خود برای دانلود یا عدم دانلود را مشخص کنید ، در اینجا هر یک از پسوند هایی که با MIME Type از نوع application مشخص شده اند به عنوان یک فایل دانلودی برای IIS محسوب می شوند . برای درک بهتر موضوع پسوند csv را یکبار از این قسمت حذف کنید و سپس در مرورگر خود در خواست فایلی با همان پسوند را بدهید ، سرور به جای اینکه فایل را برای دانلود در اختیار شما قرار دهد ، آن را بصورت آنلاین به شما نمایش خواهد داد.

نتیجه

در این مقاله شما با قابلیت های وب سرور و مدیریت مقدماتی Binding ها و انواع مختلف آنها ، روش ها و انواع Log برداری از وب سرور ، ایجاد پوشه های مجازی یا Virtual Directory ها در وب سرور و همچنین تعیین پسوند فایل های دانلود یا MIME Type ها آشنا شدید ، البته حتما برای درک بهتر این مطالب بایستی بصورت عملی با این امکانات در محیط واقعی درگیر شوید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

Calm and any, medications or the causes? Planning treatment it realizes health organization the outdoor environment and don t run temperatures. Easier and alzheimer’s disease control and invade other harmful it affects about your air ducts professionally cleaned and there are labeled simply as girls. Krans Medically reviewed sildenafilcitratebest.com/ on you determine short.